Дмитрий Песков: Изграждането на "Северен поток - 2" е планирано да завърши възможно най-бързо
Изграждането на газопровода "Северен поток - 2" е планирано да завърши възможно най-бързо, заяви говорителят на Кремъл Дмитрий Песков, след като администрацията на американския президент Джо Байдън се отказа от санкции срещу основната компания в проекта.
Песков нарече "положителни сигнали" решението на Вашингтон и срещата в Рейкявик между руския външен министър Сергей Лавров и американския държавен секретар Антъни Блинкън. Самият Лавров определи по-рано продължилите близо два часа разговори като "конструктивни и полезни".
Администрацията на президента Джо Байдън се отказа да налага санкции срещу основната компания, която участва в изграждането на газопровода "Северен поток-2", съобщава Франс прес. В писмо до Конгреса държавният секретар Антъни Блинкън посочва, че това е "в национален интерес на Съединените щати".
За намерението на Вашингтон съобщи по-рано агенция "Блумбърг". Според агенцията от Държавния департамент посочват още, че санкциите ще повлияят негативно на отношенията на Вашингтон с Германия, Европейския съюз и другите европейски съюзници и партньори. Администрацията смята, че близкото сътрудничество с тях е необходимо в борбата с пандемията и противопоставянето на "зловредното поведение" на Русия, Китай и Иран.
По-рано германската страна отхвърли възможността за предстоящо налагане на санкциите като намеса във вътрешните й работи. След това външният министър Хайко Маас приветства очакваната отмяна като стъпка на помирение, след изострянето на напрежението между Вашингтон и Берлин по проекта.